ثبت نام

چرا مردم با هم صادق نیستند ؟ چاپ

IMAGE634531500819180345سید علیرضا بهشتی: صداقت در رفتار و گفتار یکی از مهمترین ارکانی است که ثبات و پیوند بین افراد را در جامعه تحکیم می بخشد. صداقت نه تنها موجب افزایش اعتماد به نفس از یک سو و برقراری پیوند ها و روابط دوستانه ب مبنای تعاملات فکری و ذهنی بین افراد می شود. این امر از کوچکترین نها د اجتماعی جامعه یعنی خانواده آغاز می شود. بیشترین تنش و ارتباطات فکری ذهنی و فکری برای هر فرد در محیط خانواده صورت می گیرد. دیالوگ هایی که بین پدر و مادر و والدین و فرزندان انجام می شود، در مجموع بسترهای شیوه رفتار و گفتار را در کودکان شکل می دهد . در این فضا صداقت از مهمترین مصادیق تاثیر گذار بر روابط اجتماعی و استحکام نهاد خانواده و در سطح گسترده آن جامعه است. این امر حتی در دنیای سیاست و در کنش ها و واکنش های بازیگران سیاسی در عرصه سیاست خارجی کاملا مشهود است.
صداقت در رفتار دولت ها در عرصه سیاست خارجی می تواند تاثیرات مثبت و یا منفی عظیمی بر سرنوشت یک کشور و مردمش بگذارد . حال این امر در بستر جامعه نیز به علت تعدد مراودات و ارتباطات به تریج برای یک فرد از یک الگو به فرهنگ تبدیل شده و به تبع آن موجب می شود تا صادق بودن یا نبودن یک فرد به عنوان آموزه ای بنیادین در تعاملات وی با سایر افراد و یا نهادها و سازمان های مختلف در سطح جامعه موفقیت و یا عدم موفقیت وی را به ارمغان آورد.

منفعت طلبی یا خوشنامی؟
نکته اساسی این است که برخی بر این باورند که نداشتن صداقت در خانواده و یا در جامعه می تواند در جهت منافع ما مثمر ثمر باشد؛ به همین دلیل مبنای ارتبط و مراوات و معاملات خود با دیگران را بر پایه ریا و بنا کرده و وجدان و نوع دوستی را نیز به باد فراموشی می سپارند.در صورتی که هیچگاه به این بعد قضیه نمی اندیشیم که آیا این عدم صداقت و پنهان کاری در دراز مدت و از لحاظ برتری شخصیتی و دراز مد ت بین دوستان و آاشنایان و سایر افرادی که با آن ها تعامل و رابطه داریم به نفع ما تمام خواهد شد یا موجب شرمندگی و بدنامی ما می شود؟

نقش صداقت در تحکیم بنیان خانواده
"فرزانه سادات عمرانی" مشاور خانواده و کارشناس امور اجتماعی، داشتن صداقت را یکی از اصلی ترین ارکان حفظ زندگی مشترک می داند که نبود آن منجر به ایجاد بی اعتمادی و سرد شدن روابط می شود.
او معتقد است: زن و شوهری که در ظاهر و باطن یک رنگ نباشند، زندگی خوبی نخواهند داشت و این مشکل به کم شدن عاطفه و رفتارهای انسانی ختم می شود. وقتی که زن و شوهر به هم بی اعتماد باشند، زندگی زناشویی برای هردوی آن ها خفقان آور می شود.فکر کنید هر روز دعوا و مشاوره در خانه باشد. مطمئنا کودک در چنین محیطی خوب تربیت نخواهد شد.
به گفته عمرانی در شرایطی که فضای خانه متشنج باشد ، مطمئنا کودک نیز در چنین محیطی خوب تربیت نخواهد شد و با خشونت بزرگ می شود.
او به جام جم می گوید: زن و شوهر به واسطه ارتباط نزدیکی که با هم دارند دیر یا زود عدم صداقت ان ها آشکار می شود پس چه خوب است که زوج های جوان از روز های اول زندگی این معنی را درک کنند و صداقت وصراحت لهچه ر ا فراموش نکنند.

چون پرده برافتد نه تو مانی و نه من!
کارشناسان رفتارشناسی معتقدند تاثیرات منفی دروغگویی و ریاکاری بیش از همه بر فکر و ذهن فرد تاثیر منفی می گذارد و به تبع آن این پریشان حالی و استرس در مراودات و تعاملات او با دیگر افراد جامعه مشخص و نمایان می شود.
اگر از تاثیرات منفی دروغگویی بر روح و ذهن و سایر تاثیرات مخرب آن در حوزه زندگی شخصی بگذریم، تاثیر صداقت بر شالوده و تار و پود جامعه و فاصله گرفتن مردم از هم نمی توان نادیده انگاشت.صادق نبودن با دیگران و عدم وجود اعتماد بین مردم خواه ناخواه میتواند به عرف و در نهایت فرهنگ غلطی تبدیل شود که دیگر نمی توان غبار آن را از جامعه زدود.
از سوی دیگر پس از لحاظ منطقی هم اگر بیندیشیم صادق نبودن در هرحال روزی گریبان ما را می گیرد و معلوم نیست در آن روز بتوانیم برای اثبات راست گویی خود باز هم دروغ بگوییم؟!


تبلیغات

 

حکایات خواندنی
کلیه حقوق مادی و معنوی سایت پایگاه اینترنتی تیک متعلق به پدید آورندگان آن می باشد و هرگونه کپی برداری از آن پیگرد قانونی دارد.     طراحی سایت : سرورنگار

code security | suara benteng | hosting | it support | unpam | uzanc | hosting gratis | it konsultan |